Urfa Bazalt Taşı

Urfa Bazalt Taşı

 

Urfa Bazalt taşı, yapı gereği volkanik oluşumlardan oluşmuş olan bir doğal taş çeşididir. Aşınmalardan ve iklim koşullarından etkilenmeyen bir yapısı vardır. Aynı zamanda doğal koşullardan da etkilenmeyen, ısı yalıtımı için pek verimli olan, bu yüzden de iç ve dış mekan yapılarının malzemeleri için kullanılan bir taştır. Dış cephelerin ve iç mekanların vazgeçilmezi ve en çok tercih edilenleri arasındadır. Urfa Bazalt taşı, siyah, gri ve ikisinin karışımı olan füme renginde bir taştır. Urfa Bazalt taşı değişik kesimlerde ve ölçülerde bulunabildiğinden, tüm ev yapımlarında, üst ve alt yapılarda, zemin kaplamalarında ve cephe yenilemelerinde, yollarda ve kaldırım yapımlarında ve de bahçe düzenlemelerinde ve peyzajlarında kullanılmaktadır. Bazalt Taşı, kalkerin yerine kullanılabileceğinden, raylı yol yapımlarında da kullanılabilmektedir.

Urfa Bazalt Taşının Kullanım Alanları Nerelerdir?

Bazalt taşı birçok alanda kullanılmakta olan bir doğal taş yapısıdır. Karayolların yapımında ve alt yapımında kullanılır. Alper olarak beton santral yapımlarında kullanılır. Ses yalıtımında kullanılır. Hediyelik eşya olarak tercih edilen bibloların yapımında kullanılır. Cam sanayisinde kullanılır. Seramik üretiminde kullanılır. 

Sert ve dayanıklı bir taş olduğu için birçok alanda kullanıldığı gözlemlenmiştir. Bursa Bazalt taşı sadece Urfa'da değil birçok yerde çıkarılmaktadır. Hindistan'da Dekan bölgesinde bulunan Bazalt taşı, Hindistan'ın üçte birini kaplamaktadır. Türkiye'de ise, sadece Urfa'da değil, Diyarbakır'da da bulunmaktadır. 

Granitten daha sert ve sağlam bir yapısı vardır. Urfa Bazalt taşı, sert olmasından dolayı, mıcır yapımında, parke yapımında ve Türkiye'de birçok şehirde yapı işlerinde kullanılmaktadır. Urfa Bazalt taşı da Nahit taşı gibi dayanıklıdır. Tıpkı onun gibi, ısı yalıtımı yaptığından, kullanıldığı alanlardaki ısıyı içeride tutarak ev ekonomisine katkı sağlamaktadırlar. Soğuk hava şartlarında soğuğu içeri geçirmeden odayı sıcak tutar. Sıcak hava koşullarında da sıcağı içeri vermeyerek, odayı serin tutan bir özelliği vardır. 

Ayrıca sağlık açısından da bünyeye zararı olmayan bir yapıya sahip olduğundan çokça tercih edildiği görülmektedir. Urfa Bazalt taşının bir çok çeşidi bulunmaktadır. Özellikle olivan bazaltları sıklıkla görülebildiği gibi nadir olarak da kuvars, kahverengi ve mika gibi çeşitleri de bulunabilir.