Urfa Taşı Kaplama

Urfa Taşı Kaplama

 

Doğal taş olan Urfa taşı yapı sektöründe kaplama olarak iç ve dış mekanlarda kullanılır. Her türlü hava koşullarına dayanıklılığı ile bilinen taş beyaz, kalker diye bilinen kireç taşı gurubu içerisindedir. Başkalaşma sürecinde mermere dönüşen taşın diğer adı nahit taşı olarak bilinir. Kırık beyaz ve ekru tonları renklerinden oluşur. Nusaybin, Urfa, Midyat civarlarında yer altından çıkarılan urfa taşı kaplama doğal olduğu için özellikle yazlık mekanlarda estetik görselliğe önem verilen mekanlarda kullanılır. İşçiliği kolay olan taş klasik ya da yapıştırma yöntemleri ile dış cephe ve iç zeminlerde kullanılır. Bu taşın bir özelliği su aldıkça sertleşen taş kullanıldıkça daha da sağlam ve uzun ömürlüdür. Cami mekanları, şehir kapıları, sokak taşları, restorasyon işlerinde urfa taşı kaplama görselliğin dışında dayanıklılığı açısından da öncelikle tercih edilir.

Urfa Taşının Yapısal Özellikleri

Urfa taşı doğal taş olduğu için hava alma özelliğine sahip olup iklimi sıcak olan bölgelerde iç mekanları serin tutmakta kışı sert geçen bölgelerde de sıcak tutma özelliğine sahiptir. Önceleri han, hamam, köşk ve köy ağalarının özel yaptırdığı yaşam alanlarında kullanılan taş günümüzde lüx mekanların yapımında kullanılmaktadır.

Taş ocaklarından çıkartılan taş işlenme sonucu yapı ve inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Sert ve yumuşak özellikte olan taş farklı farklı alanlarda kullanım kolaylığı sağlar. Urfa taşının insan sağlığı açısından olumsuz bir tarafı bulunmamaktadır ve çıkarılıp, işlenmesi ve kullanılması konusunda yasal bir engel bulunmamaktadır.

Urfa Taşının Kullanımı

Urfa taşı taş ocaklarından çıkarılırken sürtünme sonucu ufalanarak toz halinde yığınlar oluşturur. Bu toz yığınları özel yapıştırıcılarla karıştırılarak balkon kenarlıkları, trabzanlar, taş obje ve aksesuarlar olarak kullanılır. Özellikle turistik hediyelik eşyalar arasında da kullanılan urfa taşından yapılan objeler satın alınır.

Urfa taşı yapı inşaat sektöründe yaygın kullanımı, doğal ve estetik görünümü ile sektörde kullanılmaya başlandı. İhraç ürünü gurubunda da yer alan taş zorlu çıkarılma yöntemleri ve işlenmesi aşamasındaki güçlükleri dolayısıyla fiyatı yüksek taşlar arasındadır.

Urfa Taşı Nereden Satın Alınabilir?

Urfa taşını yapı malzemesi olarak kullanacaklar internet üzerinden bu taşın çıkarıldığı ocakların ve satış firmalarının iletişim numaralarını bulabilir ve irtibata geçebilirler.