Urfa Taşı Nedir?

Urfa Taşı Nedir?

Urfa Taşı Nedir?

Kalker yani kireç taşı ailesinden gelen Urfa taşı doğal bir taş ürünüdür. Nahit taşı olarak da bilinmektedir. Doğal bir yapı elemanı olarak kullanılmaktadır. Estetik ve fonksiyonel olması sebebi ile çok tercih edilmektedir. Hava koşullarına olan dayanıklılığı sebebi ile uzun ömürlüdür. Günümüz şartlarında çok değerli bir taştır. Şanlıurfa iline bağlı olan Bozova ilçesinde Urfa taşı çıkarılmaktadır. Yurt içi kullanımı fazla olan bu malzemenin yurt dışına açılımı da vardır. Giderek yaygınlaşmaktadır. Yaygın bir şekilde kullanılmasından ötürü de Kültür ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bu taşa onay vermesi de etkili olmuştur.

Urfa Taşı Türleri

Urfa taşı nedir, açıkladıktan sonra türlerinden bahsetmek gerekir. Urfa taşının iki türü bulunmaktadır. Bu türler beyaz ve damarlı olan tür ile benekli olan türdür. Sert ve yumuşak olmak üzere de iki gruba ayrılmaktadır.

Urfa Taşının Özellikleri

Son dönemde çok tercih edilmesi sebebi ile Urfa taşı nedir ve özellikleri nelerdir sorulmaktadır. Urfa taşı zaman geçtikçe sertleşmektedir. Zamanla hava koşullarının da etkisi ile oluşan bu sertleşme sebebiyle dayanıklılığı artmaktadır.

Zaman geçtikçe renk olarak da beyazlaşmaktadır. Mekanlarda kullanıldığında yazın serinlik, kışında sıcaklık vermektedir. Bu özelliği nefes alıp vermesinden gelmektedir. Yanmazlık derecesi yüksek olan bir taştır. 1200 derece ısıya kadar zehirli gaz salınımı yapmaz. Kolay işlenebilmesinin yanında çıkartılması zor olan bir taştır. Binaların dış görünümüne şıklık katmaktadır.

Urfa Taşı Kullanım Alanı

Bir yapıda hem dış cephede hem de içyapıda kullanılmaktadır. Özellik ile dış yapıda oldukça dayanıklı olması sebebi ile yaygın olarak dışta kullanılır. Yani zemin ve duvar yapımında kullanılır. Modern bir projeye de uyum sağladığı gibi klasik projelerde de tercih edilmektedir. Kolay işlenebilme özelliği sebebi ile klasik duvar örme ile modern inşaat tekniklerinin kullanıldığı projelerde mekanik sistem ve yapıştırma teknikleri için idealdir. Eski yapıların (köprü, kale, han ve hamam, cami, külliye v.b.) restorasyon aşamasında kullanımı yaygındır. Lüks konut projeleri, iş merkezleri ve otel inşaatlarında tercih edilir. Alışveriş merkezileri ile kamu binalarının yapımında da kullanımına rastlanmaktadır.