Urfa Taşı Özellikleri

Urfa Taşı Özellikleri

 

Şanlı Urfa birçok özelliğiyle gönüllere taht kurmuş çok özel bir şehirdir. Tarihinden, yapılarına, insanlarından, yiyeceklerine kadar her konuda özel ve anlatılası, yaşanılası bir şehirdir. Bu şehrimizde çıkarılan doğal taşlar da Şanlı Urfa'nın ekonomisine katkı sağlayacak şekilde çok ilgi görmektedir. Özellikle Bazalt taşı ve Naahit Taşları volkanik oluşumlar neticesinde oluşmuş olan doğal taşlar arasındadır. 

Bu taşlar çok özel olarak üretilmektedir. Urfa taşı özellikleri arasında doğal yollardan bulunuyor oluşu çok ilgi çekmektedir. Urfa taşının bir diğer adı da Nahit taşıdır. Son derece doğal bir taş olduğundan Kireçtaşı Kalker ailesinden gelmektedir. Urfa taşı olarak da bilinen Nahit taşı doğal bir yapı elemanıdır. Estetik görünümlüdür ve çok fonksiyonel bir şekilde çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Urfa taşı, çok uzun süre dayanıklı bir taştır. Her türlü hava koşulunda barınabilen Urfa taşı, hava koşullarına dayanıklı olduğunda çok sıklıkla tercih edilmektedir. Urfa taşının rengi beyazdır ve damarları vardır. Benekli bir görüntüye sahiptir. Çok ilginçtir ki hava şartları dolayısı ile bozulan taşların aksine, Urfa taşı hava şartlarına maruz kaldığı taktirde daha da dayanıklı hale gelmesi ile sertleşir. Bu nedenden dolayı, ev yapımlarında iç mekanlarda ve dış cephelerin oluşumunda kullanılmaktadır. Duvar örerken ve zemin inşa ederken de kullanılmaktadır.

Urfa Taşının Olumlu Yönleri Nelerdir?

Urfa taşı ya da diğer adıyla Nahit taşı, birçok yönden artı puan alan bir taş yapısına sahiptir. Büyük kentleşmelerde yapılan binaların dış cephelerinde ve iç mekanlarda bu taşın kullanılmasının amacı, dayanıklılığı fazla olmasıdır. Taşın yapısı gereği, olumsuz hava şartlarında bile dayanıklılığını koruduğundan ve arttığından tercih edilmektedir. Urfa taşı özellikleri arasında en olumlu tarafından birisi de ısı yalıtımını sağlıyor olmasıdır. Urfa taşı, nefes alıp veren bir yapı olduğundan, yazın sıcağı geçirmeyerek serin tutar. 

Kışın ise soğuğu geçirmeyerek sıcak tutar. Bu taşın yanmama özelliği de bulunduğundan kullanım açısından oldukça korumacıdır. 1200 dereceye kadar yanmazlık özelliğinin yanında, gaz sızıntısını da önleyerek hayat kurtarır. Ev yapımında, otel yapımında, eski bina restorasyonlarında, lüks konut yapılarında ve alışveriş merkezi yapılandırmalarında en çok tercih edilen taş Urfa taşıdır.