Urfa Tasi Nedir?

Urfa Tasi Nedir?

 

Urfa Taşı Nedir

Şanlıurfa’ya özel bir doğal taş olan urfa taşı, uzun ömürlü, estetik ve kullanım kolaylığı sağlaması açısından, inşaat sektörü başta olmak üzere birçok alanda tercih ediliyor. Camilerde, Şanlıurfa evlerinde ve mezarlıklarda sıklıkla gördüğünüz bu taşların siparişini vererek siz de doğal bir ortama ve eve kavuşabilirsiniz.

 Urfa Taşı Nedir?

 İnşaat sektörüne yabancı olanlar ve bu taşı ilk defa görenler Urfa taşı nedir sorgusu içinde olabiliyorlar. Urfa taşı, kısaca Şanlıurfa yöresinde çıkan, doğal bir taş türüdür. Kireçtaşı (kalker) ailesinden olup, Nahid Taşı olarak da anılıyor.

 Taş ocaklarında doğal ve yumuşak halde çıkarılır. Urfa taşlarının beyaz ve damarlı, benekli türleri bulunuyor. Yüzyıllardır camilerde, Şanlıurfa bölgesinde evlerde ve mezar taşlarında kullanılmıştır.

 

 Urfa Taşının Özellikleri

 1- Taş, işlemeye, her türlü ölçüye ve dekoratif tasarıma uygundur.

 2- Her türlü hava olaylarına karşı dayanıklıdır.

 3- Diğer yapı malzemeleri zamanla renk bozukluğuna ve deformasyona uğrarken, Urfa taşı yıllar geçtikçe beyazlayıp, estetik bir görünüm sergiliyor.

 4- Taş zamanla beyazlamakla birlikte, sertleşip, dayanıklılığı artıyor.

 5- Nefes alıp-veren yapısıyla iç ortamı kışın sıcak, yazın serin tutuyor.

 6- Uzun ömürlüdürler. Zamanla çatlama, kararma, dağılma gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

 7- Yanmazlık özelliği sayesinde 1200 dereceye kadar mukavemetlidir. Aşırı ısıda yansalar dahi zehirli gaz çıkarmadıkları için son derece güvenlidirler.

 8- Her türlü klasik ve modern bina inşaatlarında uygulama kolaylığı sağlarlar.

 9- Doğal görünümleri nedeniyle bakım ve boya istemezler.

 

 

 Urfa Taşı Nerelerde Kullanılıyor?

 Urfa taşlarının dekoratif, estetik, sağlam, sağlıklı ve kullanışlı olmaları özellikle inşaat, çevre düzenleme ve aksesuar sektörlerinin dikkatini çekmiştir. Villa, dubleks, müstakil ev, otel, AVM, üniversite gibi binaların inşaatında özellikle tercih ediliyorlar. Tarihi eserlerin yenilenmesinde, çeşmelerin yapımında da Urfa taşlarından yararlanılıyor.

 Taşların işlenmeye ve istenilen şekli vermeye müsait olması, çevre düzenlemede kolaylık sağlıyor. Zemin döşemelerinde, duvar kaplamalarında, dekorasyonda kullanım rahatlığı sağlıyorlar.

 

 Urfa Taşını Nasıl Sipariş Verebilirsiniz?

 Urfa taşının ölçüsünü ve miktarını belirledikten sonra www.ruhatasi.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Firma, müşteri memnuniyeti ve profesyonel deneyim ve iş ahlakıyla, her türlü Urfa taşı siparişinizi zamanında ve kaliteli olarak yerine getiriyor.

 Firma her ölçüde ve isteğe göre taş kesimi yapıyor. Bir telefonunuzla veya mailinizle istediğiniz sayıda ve ölçüde taş siparişi verebiliyorsunuz. Türkiye’nin neresinde olursanız olun verdiğiniz siparişler araçlara yüklenerek adresinize gönderiliyor.